420 września 2014 roku reprezentacja Wydziału Harcerek Starszych Organizacji Harcerek oraz Wydziału Harcerzy Starszych Organizacji Harcerzy odwiedziła Krąg Harcerstwa Starszego „Czarny Szlak”, który prowadzony jest przez phm. Sławomira Kuszaja w Wejherowie.

Wysiadłszy o świcie z pociągu udaliśmy się na wspólną Wartę Strażniczą na Kępę Redłowską. Spacer po plaży, widok słońca wschodzącego nad Zatoką, wspólna modlitwa, relacje z pracy nad sobą, podjęcie nowych zobowiązań zregenerowały nas cieleśnie i duchowo. Posileni ponadto śniadaniem przemieściliśmy się do harcówki w Rumi, gdzie odbyła się dalsza część spotkania.

1

2

„Czarny Szlak” liczy 11 strażników – wśród nich 2 harcerki: wiceprowadząca krąg, st. wędr. Agata Browarczyk oraz sam. Julia Bienias, drużynowa 6 Rumskiej Drużyny Harcek „Javia”. Łącznie z sympatykami wejherowski krąg to naprawdę silna ekipa. Działają tu dwie sekcje – podróżnicza i biegowa (treningi raz w tygodniu, planują założyć drużynę biegową i wystartować w cyklu biegów crossowych). Mocno współpracują z hufcem harcerzy – przykładowo członkowie kręgu stworzyli kapitułę HO dla rumskiego środowiska harcerzy. I choć „Czarny szlak” ma też oczywiście trochę swoich problemów do rozwiązania, w styczniu krąg ten zgłosił Wydziałom HS chęć zorganizowania weekendowego spotkania harcerstwa starszego na Pomorzu, omawialiśmy więc zarys programu tego wydarzenia. Ktokolwiek żądny starszoharcerskich przygód, niech rezerwuje termin: 13-15 marca 2015. Będzie się działo!

3

6

Następnie dyskutowaliśmy o różnych aktualnych sprawach, m.in. programie VIII Eskapady HS „Otwórz drzwi”, która już tuż tuż: 24-26 października!, pomysłach na popularyzację idei kręgów HS i kształceniu prowadzących kręgi (ktokolwiek myśli o takiej funkcji dla siebie – proszony jest o kontakt z Wydziałem).

5

7

Nasi mili gospodarze mieli więc szansę dowiedzieć się sporo o tym, co dzieje się w całej Polsce – ich obecność w tych rozmowach była także dla nas ubogacająca. Najbardziej jednak zapadły mi w serce słowa Agaty podczas luźnej rozmowy w przerwie obiadowej: „Gdyby nie krąg, nie byłabym harcerką”.

phm. Justyna Gutowska HR

kierowniczka Wydziału Harcerek Starszych