Obraz1Na początek cofnijmy się w czasie: trzy dni przed Eskapadą… w Krakowie deszcz i mgły, temperatura spada coraz bardziej, a ja zaczynam się martwić: „Eskapada w deszczu?”. Na Facebooku pojawiają się posty o treści: „Módlmy się o dobrą pogodę”. Popieram. I czekam na 24 października – na ten jesienny poranek, kiedy będziemy ruszać na beskidzkie szlaki…

 

 

 

 

 

 

 

 

23 października. Piątkowy wieczór, ul. Kopernika 26 pełna młodych ludzi w szarych i zielonych mundurach, udających się na warsztaty „Niezbędnik starszoharcerski”. To pierwsza część tegorocznej Eskapady: czas na integrację, zgłębienie idei Kręgów Starszoharcerskich. Jakże miło jest spędzić te chwile w dobrym towarzystwie i dowiedzieć się czegoś o regulaminie Kręgów Harcerstwa Starszego ZHR, specyfice pracy z dorosłymi, 4 elementach metodyki HS, formach pracy w HS, tworzeniu i rejestracji kręgu.

Warsztaty Niezbędnik Starszoharcerski - Justyna Gutowskafot. Justyna Gutowska

Noc z 23 na 24 października nie należy do najdłuższych – to nic, odeśpimy w autokarze! Pobudka o wczesnych godzinach porannych i… ruszamy! Dookoła radosne twarze, kolorowe plecaki, gitary, a pogoda? Nie pada! Podróż w Beskidy mija nam w ciszy, każdy chce wypocząć i zachować siły na wędrówkę, która nas czeka. Autokar stopniowo pustoszeje – to poszczególne grupy wysiadają w wyznaczonych miejscach, skąd wyruszą na wybrane przez siebie szlaki. A wybór nie był łatwy:

  • PILSKO (6-7h): Przeł. Glinne – Pilsko (1557 m n.p.m.) – Przeł. Cudziechowa – Hala Rysianka – Hala Lipowska
  • GSB (5h 30’): Węgierska Górka – Abrahamów – Hala Wieprzska – Hala Rysianka – Hala Lipowska (1324m n.p.m.)
  • ROMANKA z Sopotni (4h 15’): Żabnica (Skałka)/Sopotnia Wielka – Romanka (1366m n.p.m.) – Hala Rysianka – Hala Lipowska
  • ROMANKA z Żabnicy(4h 15’): Żabnica (Skałka) – Romanka (1366m n.p.m.) – Hala Rysianka – Hala Lipowska
  • SPACEROWA (3h 40’): Ujsoły – Hala Redykalna – Hala Lipowska (1324m n.p.m.)
  • ZIELONO MI (3h): Żabnica (Skałka) – Hala Boracza – Hala Lipowska (1324m n.p.m.)

Trasa GSB - Sławomir Żołnierczykfot. Sławomir Żołnierczyk

Trasy przez Romankę

Trasa PILSKO

 

Poranne słońce jest dla mnie niemałym zaskoczeniem. Świeci w twarz, jakby na przekór tej mgle i deszczom, które nie opuszczały Krakowa przez ostatnie dni. Czyli można wymodlić pogodę? Najwyraźniej tak! Wszystkie grupy wyruszają na wędrówki, każda z nich ze swoim patrolowym, na którego barkach spoczywa szczególne zadanie: zadbać o duchowy, fizyczny, kulturalny i społeczny rozwój powierzonych mu na szlaku osób. Dlatego każda z grup robi co jakiś czas postoje, w czasie których dyskutuje na tematy społeczno-ekonomiczne, przygotowuje się do rozmowy o pracę, zastanawia się nad problemem ekologii, poznaje poezję Jana Pawła II. Ponadto odmawiany jest różaniec i prowadzone próby do mini-scenek teatralnych, które mają być prezentowane podczas wieczornego ogniska. Wszystkie te aktywności sprzyjają wzajemnemu poznawaniu się uczestników oraz motywują do wysiłku intelektualnego – co niewątpliwie czyni tę wędrówkę bardziej owocną.

Trasa Spacerowa - Justyna Gutowska

Około godziny 18:00 do schroniska na Hali Lipowskiej dociera ostatnia grupa. Ci, którzy przybyli nieco wcześniej, z zachwytem podziwiają rozpościerające się dokoła widoki na Tatry i Beskidy, oświetlone blaskiem zachodzącego słońca.

Po wspólnej kolacji odbywa się spotkanie wydziału Harcerstwa Starszego, w czasie którego omawialiśmy potrzeby szkoleniowe prowadzących i wiceprowadzących krąg oraz tryb i termin planowanego kursu prowadzących kręgi.

Spotkanie prowadzących KHS i Wydziału HS

Po spotkaniu i rozmowach można było dowiedzieć się szczegółów na temat działających w Polsce kręgów starszoharcerskich: ich metod pracy, sposobów organizowania zbiórek i kuźnic, tygodniowego rytmu zajęć, itd. Dookoła schroniska znajdywały się specjalne „punkty informacyjne”, to harcerze i harcerki z poszczególnych kręgów, od których w wieczornym mroku bił blask trzymanych w ręku świec. Wystarczy podejść i zapytać – tak niewiele trzeba, aby poznać tajniki pracy poszczególnych kręgów!

???????????????????????????????

Następnie przyszedł czas na ognisko. Już samo rozpalenie ogniska w takich warunkach (leżący dookoła śnieg, błoto, mokre gałęzie) to nie lada wyzwanie! Ale co to dla naszych druhów – dali radę! Podczas ogniska zastanawiamy się nad tematem przewodnim tegorocznej Eskapady „Otwórz drzwi…”. Tej refleksji towarzyszą rozważania słów Ojca św. Jana Pawła II, który wzywa do przyjaźni z Jezusem, do zaproszenia Go do wszystkich płaszczyzn życia, a szczególnie do zrobienia Mu miejsca w społeczeństwie, w kręgach naukowych i kulturalnych. Ponadto zgłębiamy tajemnicę Bożego Miłosierdzia, odgrywając i przypatrując się scenkom teatralnym, dotyczącym uczynków miłosierdzia co do duszy.

Śpiewogranie - Anna Paszkiewiczfot. Anna Paszkiewicz

Po ognisku przychodzi czas na śpiewogranie – w nastrojowej stołówce schroniska, przy dźwiękach gitary i harmonijki ustnej śpiewamy harcerskie i turystyczne szlagiery. Sala rozbrzmiewa radosnymi melodiami, a na niebie rozbłyskają liczne gwiazdy – zapowiadając słoneczną pogodę na następny dzień.

To dla nas bardzo ważne, bo właśnie następnego dnia ma odbyć się Warta Strażnicza. Cieszymy się więc, że obudzą nas promienie wschodzącego słońca…

25 października, o godz. 6:00 rano, spotykamy się na Warcie. Pod nogami skrzypi śnieg, ale słońce wyłania się zza gór. Znowu możemy zachwycać się widokami Tatr! Podczas Warty podejmujemy zobowiązania: do pracy nad sobą, do poprawienia czegoś, co chcielibyśmy zmienić. Na koniec kilka pamiątkowych zdjęć – obowiązkowo z twarzami zwróconymi w stronę słońca!

Po Warcie Strażniczej

O godz. 9:00 obecny na Eskapadzie ksiądz odprawia dla nas Mszę św. Powierzamy Panu Bogu nasze sprawy, z wdzięcznością w sercu za tak piękny, spędzony w Beskidach weekend.

Wszyscy

Podczas kończącego Eskapadę apelu nasze podziękowania płyną w stronę komendantki Eskapady – phm. Justyny Gutowskiej. Wszyscy zgodnie stwierdzimy, że był to niezapomniany i dobry czas, okazja do rozwoju na wielu płaszczyznach oraz lepszego poznania idei Harcerstwa Starszego.

Do domów powróciliśmy wzbogaceni o nowe znajomości, wspaniałe wspomnienia ale przede wszystkim o tę refleksję, aby otwierać drzwi Panu Bogu i ludziom.

wędr. Katarzyna Kazun, KHS „HAK”

Cresta Social Messenger