Komendantka:
hm. Kamila Łazur HR

HISTORIA

Kujawsko-Pomorska Chorągiew Harcerek „Sól ziemi” powstała w dniu 31 sierpnia 2013 r. z przekształcenia Kujawsko-Pomorskiego Namiestnictwa Harcerek. Namiestnictwo Kujawsko-Pomorskie istniało zaś od dnia 22 lutego 2000 r., kiedy to zostało wydzielone z Warmińsko-Pomorskiej Chorągwi Harcerek.

Obecnie nasze drużyny działają w Bydgoszczy – Bydgoski Hufiec Harcerek „Jutrzenka”, Toruniu, Lubiczu i Inowrocławiu – Toruński Hufiec Zuchów i Harcerek „Katarzynki”, Włocławku, Ciechocinku oraz Aleksandrowie Kujawskim – Kujawski Związek Drużyn Harcerek „Posag”.

Nazywamy się „Sól ziemi” gdyż chcemy wypełniać wezwanie Chrystusa z Ewangelii św. Mateusza 5,13: „Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi”; sól kamienna jest bogactwem naturalnym Kujaw; sól jest symbolem przyjaźni, przymierza i solidarności, które chcemy urzeczywistniać w codziennej harcerskiej służbie.

 

KOMENDANTKA

Pierwsza komendantka Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi Harcerek „Sól ziemi” i ostatnia komendantka Kujawsko-Pomorskiego Namiestnictwa Harcerek. Wcześniej drużynowa, założycielka szkoły zastępowych i hufcowa Toruńskiego Hufca Zuchów i Harcerek „Katarzynki”. Z metody harcerskiej najbardziej docenia oddziaływanie pośrednie, puszczaństwo oraz współdziałanie i współzawodnictwo. Prywatnie jest prawnikiem.