Komendantka:
hm. Aleksandra Garnecka HR

HISTORIA

Historia naszej Chorągwi sięga 1989 roku, kiedy rozkazem z dnia 22 maja 1989 roku powołano 1 Wrocławski Hufiec Harcerek i Harcerzy prowadzony przez druha Marka Kameckiego. Cztery lata później 22.02.1993 roku rozkazem Naczelniczki Harcerek powołano Dolnośląską Chorągiew Harcerek, a funkcję p.o. komendantki chorągwi objęła phm. Monika Petri.

Gromady zuchenek, drużyny harcerek i wędrowniczek działają na terenie niemal całego województwa dolnośląskiego – głównie we Wrocławiu, a także w Legnicy, Trzebnicy, Głogowie, Świebodzicach, Mieroszowie, Oławie, Wińsku, Sobótce, Wałbrzychu i Obornikach Śląskich. W 2014 roku dołączyły do nas także druhny z Ostrzeszowa i okolic i tym samym nasza chorągiew liczy obecnie 3 hufce i 3 związki drużyn – łącznie jest już nas ponad 600.

Obrzędowość Dolnośląskiej Chorągwi Harcerek od lat związana jest z rzeką. Nasza piosenka obrzędowa to „Rzeka historii”. Co więcej, wszystkie nazwy hufców DChH-ek mają związek z wodą. Nasz okrzyk: Rzeka – jednością silna! zaczerpnęłyśmy od harcerek z drużyny „Rzeka” opisanej przez Ewę Grodecką. Przyznałyśmy mu szczególne miejsce również na sztandarze naszej chorągwi. Rzeka pojawia się także w logo chorągwi, które nie przez przypadek ma granatową barwę, a z rąk św. Jadwigi Śląskiej wypływa strumień wody. Jako swoją patronkę przyjęłyśmy właśnie św. Jadwigę Śląską, uznając ją za szczególny wzór do naśladowania dla dolnośląskich harcerek. Program zdobywania patronki trwał trzy lata i zakończył się pielgrzymką do Trzebnicy w 2006 roku.  Stałym elementem w corocznym planie pracy jest pielgrzymka chorągwi do grobu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy w połowie października. Praca z patronką odbywa się równocześnie na poziomie drużyn, gromad, hufców i całej chorągwi.

Na pierwszą zbiórkę przyszłam we wrześniu 2000 roku do 57 Drużyny Harcerek Leśnych „Watra” im. Jana Bytnara „Rudego” i tam już pozostałam – 57-ą prowadziłam w latach 2009-2012. Potem zostałam hufcową, komendantką obozów letnich i zimowisk, współorganizatorką ZZK „Zwiążmy Krąg” i zlotów chorągwi, członkinią Komisji Instruktorskiej, ponownie hufcową oraz wicekomendantką chorągwi. W lutym 2016 roku dolnośląskie instruktorki powierzyły mi kierowanie naszą Rzeką.

W metodzie harcerskiej cenię sobie najbardziej wzajemność oddziaływań oraz oczywiście puszczaństwo, wywiedzione z mojej ukochanej Watry.
Zawodowo zajmuje się projektami w szwajcarskim banku. W wolnych chwilach pochłaniam książki, podróżuję i gram w piłkę nożną.