Spotkanie Wydziałów Harcerstwa Starszego

420 września 2014 roku reprezentacja Wydziału Harcerek Starszych Organizacji Harcerek oraz Wydziału Harcerzy Starszych Organizacji Harcerzy odwiedziła Krąg Harcerstwa Starszego „Czarny Szlak”, który prowadzony jest przez phm. Sławomira Kuszaja w Wejherowie.

Wysiadłszy o świcie z pociągu udaliśmy się na wspólną Wartę Strażniczą na Kępę Redłowską. Spacer po plaży, widok słońca wschodzącego nad Zatoką, wspólna modlitwa, relacje z pracy nad sobą, podjęcie nowych zobowiązań zregenerowały nas cieleśnie i duchowo. Posileni ponadto śniadaniem przemieściliśmy się do harcówki w Rumi, gdzie odbyła się dalsza część spotkania.

1

2

„Czarny Szlak” liczy 11 strażników – wśród nich 2 harcerki: wiceprowadząca krąg, st. wędr. Agata Browarczyk oraz sam. Julia Bienias, drużynowa 6 Rumskiej Drużyny Harcek „Javia”. Łącznie z sympatykami wejherowski krąg to naprawdę silna ekipa. Działają tu dwie sekcje – podróżnicza i biegowa (treningi raz w tygodniu, planują założyć drużynę biegową i wystartować w cyklu biegów crossowych). Mocno współpracują z hufcem harcerzy – przykładowo członkowie kręgu stworzyli kapitułę HO dla rumskiego środowiska harcerzy. I choć „Czarny szlak” ma też oczywiście trochę swoich problemów do rozwiązania, w styczniu krąg ten zgłosił Wydziałom HS chęć zorganizowania weekendowego spotkania harcerstwa starszego na Pomorzu, omawialiśmy więc zarys programu tego wydarzenia. Ktokolwiek żądny starszoharcerskich przygód, niech rezerwuje termin: 13-15 marca 2015. Będzie się działo!

3

6

Następnie dyskutowaliśmy o różnych aktualnych sprawach, m.in. programie VIII Eskapady HS „Otwórz drzwi”, która już tuż tuż: 24-26 października!, pomysłach na popularyzację idei kręgów HS i kształceniu prowadzących kręgi (ktokolwiek myśli o takiej funkcji dla siebie – proszony jest o kontakt z Wydziałem).

5

7

Nasi mili gospodarze mieli więc szansę dowiedzieć się sporo o tym, co dzieje się w całej Polsce – ich obecność w tych rozmowach była także dla nas ubogacająca. Najbardziej jednak zapadły mi w serce słowa Agaty podczas luźnej rozmowy w przerwie obiadowej: „Gdyby nie krąg, nie byłabym harcerką”.

phm. Justyna Gutowska HR

kierowniczka Wydziału Harcerek Starszych