O niezwykłym Kursie Harcmistrzyń słów kilka… „Synergia” oczami dh Heleny Michaluk

W miniony weekend druhny z Kursu Harcmistrzyń „Synergia” odbyły swoją drugą zbiórkę kursową. Posłuchajcie koniecznie relacji dh Heleny Michaluk, żeby dowiedzieć się jakie efekty przyniosła jego pierwsza część.

„W ostatni weekend (25-27.10.2019) w niewielkiej miejscowości Spała miały miejsce dwa wydarzenia na skalę ogólnopolską. Niebywałe, że przybyli na nie goście z całego kraju oraz z zagranicy.
Jednym z nich był Spalski Hubertus, będący niejako tłem dla wydarzeń, które miały miejsce w przytulnym Ośrodku Rekolekcyjnym Ostoja. A były to wydarzenia niezwykłe. 11 instruktorek z Organizacji Harcerek ZHR oraz ZHP na Litwie równo z odgłosem myśliwskiego rogu rozpoczynało swój KURS HARCMISTRZYŃ SYNERGIA. Wszystkim się zdawało, że to Wojski gra, a to echo grało…
Młode adeptki sztuki harcmistrzowskiej przez dwa dni, do późnych godzin wieczornych zgłębiały tajniki OH-ek dostępne tylko dla tych najbardziej wtajemniczonych. Z pierwszą poranną trąbką zrywały się, żeby z zapałem dyskutować na temat wagi stopnia Harcerki Rzeczypospolitej, płynnie przechodzić do rozmów na temat zbawczego działania i roli Okręgu, aby zamknąć dzień burzą mózgów i zbudować solidne podwaliny do pracy z harcerkami zdobywającymi stopnie przewodniczki i podharcmistrzyni. Niejeden pokój do późna nie mógł spać, dyskutując o tym, co potrzebne, co konieczne, a co można by wprowadzić do swojej chorągwi. Wyjazd zamykał się dyskusją na temat działań Głównej Kwatery oraz otrzymaniem, długo wyczekiwanego, zadania kursowego. Zdradzić możemy jedynie tyle, że na horyzoncie widać już zmiany związane ze zdobywaniem sprawności.
Nie można pominąć kwestii działań towarzyszących kursowi (poza ludowymi przyśpiewkami płynącymi przez otwarte okno). Bez wątpienia dużym zaskoczeniem dla wszystkich był obiad przygotowany przez samą Druhnę Naczelniczkę. Kto nie miał jeszcze okazji skosztować kuchni Druhny Dominiki, powinien podjąć jak najszybsze działania, aby sytuacji tej zaradzić.
Chociaż to dopiero pierwsza zbiórka, ogromne podziękowania należą się całej kadrze kursu, która dała nam przestrzeń do zdobycia nowej wiedzy, ale także do poznania się i wymiany doświadczeń, o co w świecie zdominowanym przez pośpiech i hałas, przecież coraz trudniej.

Do zobaczenia wkrótce. Czuwaj!
phm. Helena Michaluk HR
Małopolska Chorągiew Harcerek”