Biwak instruktorski „Zacisze” Górnośląskiej Chorągwi Harcerek „Ad fontes”

Od 6 do 8 stycznia 2017 r. w Karłowie, w otulinie Narodowego Parku Gór Stołowych, odbył się Biwak Instruktorek „Zacisze” Górnośląskiej Chorągwi Harcerek „Ad fontes”. W tej odległej od terenu naszej chorągwi (woj. Opolskie i Śląskie) krainie zasypanej śniegiem miałyśmy okazję spotkać się w jakże wspaniałym gronie! Biwak rozpoczęłyśmy w Wambierzycach, w Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin, gdzie była również ruchoma szopka. Wieczór zakończony został apelem, kominkiem i wręczeniem Liści Dębowych za służbę instruktorską oraz rozważaniami dotyczącymi Bożego Narodzenia.

Podczas biwaku pracowałyśmy w grupach problemowych, rozmawiając na tematy ważne dla chorągwi, uczestniczyłyśmy także w ciekawych w warsztatach: góry na każdą kieszeń, pierwsza pomoc dla dzieci i niemowląt, scrapbooking, perfekcyjna pani domu czy tajemnicze DIY, czyli półki jak malowane.

Następnego dnia miałyśmy czas na spacery, na biegówki, sanki, gotowanie, albo wyprawę do Kaplicy Czaszek w Czermnej. To był cudowny czas w klimacie baśniowej zimy. Podczas biwaku dobyła się także kapituła HR-ki. W sobotę po tym aktywnym dniu odwiedziła nas niespodziewanie Druhna Naczelniczka! Gdzieś tam w lesie pomrukiwały śpiące niedźwiedzie, że przybędzie, ale nie było to nic pewnego. A tu taka niespodzianka!

Wieczorem rozpoczęłyśmy Nadzwyczajną Zbiórkę Wyborczą, na której wybrałyśmy naszą kandydatkę na Komendantkę! Została nią hm. Agnieszka Gabriel HR! Kiedyś była zuchmistrzynią i drużynową 16 Opolskiej GZ „Strażnicy Zaginionych Legend”, 6 Opolskiej DW-ek „Lupus”, 7 Raciborskiej DH-ek „Krzesiwo”, była hufcową Opolskiego Hufca Harcerek „Tęcza”, a także wciąż jest zastępową 1 Samodzielnego Zastępu Harcerek „Sowy” w Gliwicach, gdzie aktualnie mieszka. Prywatnie i zawodowo robi wiele dobrego w swoim środowisku lokalnym, pracując dla lokalnego stowarzyszenia oraz jako pedagog ulicy. Z wykształcenia jest animatorem społeczno-kulturowym, kulturoznawcą i projektantem mody. Jej hobby to pszczelarstwo i podróże.

Niedziela, zakończyła się mszą świętą w Pasterce. Co wytrwalsze ​wspięły się na Szczeliniec Wielki, aby z niego podziwiać panoramę okolicy. Pełne mocy, zapału, radości wróciłyśmy do swoich domów, by spełniać swoje instruktorskie obowiązki i służyć otoczeniu z myślą, że warto czasami się zatrzymać.

Zatoka lasu zstępuje
w rytmie górskich potoków
ten rytm objawia mi Ciebie,
Przedwieczne Słowo.
(…)
Pozwól mi się tutaj zatrzymać –
pozwól mi zatrzymać się na progu,
oto jedno z tych najprostszych zdumień.
(„Strumień”, cz. 1. Zdumienie, ze zbioru „Tryptyk rzymski”)

Zdjęcia: https://goo.gl/photos/KY3mzQWJ5uPgbvVD8

Zaciszne czuwaj!

relacja pwd. Patrycja Brodzińska (sekretarz chorągwi – Bytomski Związek Drużyn Harcerek „Czarne Koniczyny”)