Konferencja Organizacji Harcerek „Uroczysko” za nami!

Tegoroczna Konferencja Organizacji Harcerek już za nami! Pełne wrażeń, inspiracji i motywacji do działania opuściłyśmy Nasutów, który w dniach 2-4 grudnia 2016 gościł nas w swoich progach.

img_1980

Mimo obaw związanych z odległością miejsca konferencji od Lublina i wyzwań organizacyjno-transportowych oraz wyjątkowych warunków pogodowych większość uczestniczek już w piątkowy wieczór zameldowała się w biurze. Po pysznej kolacji, podczas której można było skosztować niepowtarzalnych Zawijasów Nasutowskich oraz rozgrzewającego barszczyku, rozpoczęły się panele dyskusyjne. Mimo trudów podróży i późnej pory zgromadziły wiele chętnych. W zależności od posiadanego stopnia instruktorki z całej Polski i nie tylko – gościłyśmy także reprezentację ZHP na Litwie – mogły dyskutować o Facebooku, wierze, Czarnym Marszu i takcie w harcerstwie.

_mg_1869

Po oficjalnym zakończeniu dyskusji rozmowy jeszcze długo toczyły się w klimatycznej kawiarence, gdzie kawę parzyła między innymi sama komendantka Lubelskiej Chorągwi Harcerek.

_mg_1888

Kolejny dzień rozpoczął się od Mszy Świętej Roratnej w pobliskim kościele, która zgromadziła kilkadziesiąt instruktorek. Następnie, po obfitym śniadaniu, rozpoczęły się atrakcje z cyklu „Potencjał miejsca”. Uczestniczki miały szansę wziąć udział w grze na orientację o tematyce powstania styczniowego, spróbować swoich sił na warsztatach sztukmistrzów, zwiedzić pobliską Kozłówkę, własnoręcznie wykonać lubelskie cebularze, a także zobaczyć Lublin z przewodnikiem lub na własną rękę, uczestnicząc w grze miejskiej. Po skończonych atrakcjach na zmęczone ale szczęśliwe instruktorki czekał już obiad.

_mg_1345-2

Po rozgrzewającym posiłku rozpoczęły się bloki zajęciowe przygotowane przez Główną Kwaterę Harcerek. Ich mnogość i różnorodność pozwoliła każdej instruktorce znaleźć coś interesującego i rozwijającego. Do wieczora, z krótką przerwą na kolację, udało nam się zrealizować aż 3 bloki zajęć.

_mg_1877

A wieczorem… Przyjęłyśmy zaproszenie druhny Naczelniczki i wszystkie razem (było nas prawie 200!) zebrałyśmy się przy trzaskającym na mrozie ogniu. Słuchałyśmy gawędy, a także zaproszenia na wyprawę podharcmistrzyń i harcmistrzyń do Bucza, gdy wielkimi płatkami zaczął padać śnieg!

img_1991

Stojąc w kręgu, poczułyśmy jedność i braterstwo spajające nas-instruktorki ZHR. Jednak coraz mocniej padający śnieg i zimno nie pozwoliły nam czuwać przy ognisku długo, dlatego część instruktorek skierowała swoje kroki do kawiarenki, a część na zasłużony spoczynek.

img_1973

Niedziela, mimo że była ostatnim dniem tegorocznej konferencji, także została przez nas dobrze wykorzystana. Po śniadaniu odbyłyśmy jeszcze zajęcia w ramach IV bloku, po nim zaś spakowałyśmy się i udałyśmy do Lublina. Tam w Kościele Rektoralnym Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Zwycięskiej uczestniczyłyśmy w Mszy Świętej, a po niej przeszłyśmy na apel. Radości, prezentom i podziękowaniom niemalże nie było końca, jednak pamiętając o odległości, jaką niektóre z nas będą musiały pokonać, aby wrócić do domów, zakończyłyśmy tegoroczną Konferencję Organizacji Harcerek ściskając sobie zmarznięte dłonie w braterskim kręgu.

img_1901

UROCZYSKO w swojej zimowej oprawie na długo pozostanie w naszej pamięci. Z radością i łezką w oku będziemy wspominać chwile spędzone z instruktorkami podczas wspólnej kawy czy wymiany doświadczeń na zajęciach. Mamy nadzieję – do zobaczenia za rok, w jeszcze większym gronie! W 2017 będzie nas gościć Małopolska Chorągiew Harcerek.

pwd. Ola Kołodyńska wędr.
Lubelska Chorągiew Harcerek

wolontariat-harcerski-stopka-wspolsfinansowano