Święto Niepodległości w Małopolskiej Chorągwi Harcerek

W wigilię Święta Niepodległości odbył się kominek dla instruktorek przygotowany przez komisję instruktorską. Analizowałyśmy studium przypadku, w którym ukazane było nasze oddziaływanie czynem na innych z perspektywy harcerek, innych instruktorek i rodziców. Kominek był kontynuowany ogniskiem z mianowaniem nowych przewodniczek. Swoje zobowiązanie na sztandar chorągwi złożyły przy ogniu już instruktorki:
pwd. Anna Czesak
pwd. Patrycja Gauza
pwd. Maria Koźbiał
pwd. Michalina Sieniawska
pwd. Urszula Skubik.

img_4956

Na obchody Święta Niepodległości zjechały się z całej chorągwi do Krakowa aż 632 Małopolanki – harcerki, zuchenki, wędrowniczki i instruktorki! To najwięcej w naszej historii i ponad połowa nas wszystkich.

Wspólne świętowanie rozpoczęłyśmy Mszą Świętą o godzinie 9:00 w kościele św. Anny, którą sprawował kapelan naszej chorągwi, o. Jacek Siepsiak SJ. W kazaniu nie zabrakło refleksji nad tym, czym jest niepodległość, jak ją rozumieć i jak ją odnosić do siebie.

Po mszy w poczwórnej kolumnie udałyśmy się na apel, który odbył się na pl. Szczepańskim. W czasie niego działo się wiele ważnych rzeczy, między innymi gromady zuchowe, drużyny harcerek i wędrowniczek otrzymały miana i dyplomy z informacją zwrotną w kategoryzacji za rok 2015/2016; nowo mianowane przewodniczki otrzymały lilijki instruktorskie, każda z nich z własnym, niepowtarzalnym numerem; poczet sztandarowy z 3 Podgórskiej Drużyny Harcerek „Nawojki” im. Janiny Potoczek-Pałasińskiej zakończył swoją służbę za rok 2015/2016, a do bractwa sztandarowego dołączył nowy poczet z 7 KDH „Wędrowne Ptaki” im. Marii Skłodowskiej-Curie na kolejny rok. Komendantka chorągwi dokonała uroczystego przekazania sztandaru kolejnej drużynie sztandarowej.

img_5056

Po apelu chorągwi odbyły się apele w hufcach. Przez całą uroczystość czuwali nad nami ratownicy i sanitariusze z HOPR – dziękujemy za podjętą przez Was służbę w trosce o nasze bezpieczeństwo!