Wstań z kanapy! – Relacja z X Eskapady Harcerstwa Starszego

Trzy miesiące temu, na podkrakowskich Brzegach usłyszeliśmy od Papieża Franciszka, że mamy wstać z naszych kanap. Z kanap, które paraliżują nas ułudą szczęścia poprzez poczucie komfortu. Co to oznacza dla każdej, każdego z nas? Na to właśnie pytanie wspólnie szukaliśmy odpowiedzi podczas X Eskapady Harcerstwa Starszego.

1

W weekend 21-23 października grupa 73 harcerek, harcerzy oraz sympatyków przemierzała gorczańskie szlaki. Nasza wyprawa rozpoczęła się w sobotę o 5:20, od wyjazdu z Krakowa. Po nieco ponad dwóch godzinach udało nam się dojechać na miejsca, skąd startowały wybrane przez nas wędrówki. Były to:

„Czarna” – https://mapa-turystyczna.pl/route/zc9w
„Czerwona” – https://mapa-turystyczna.pl/route/rx1h
„Gorc” – https://mapa-turystyczna.pl/route/rx1h
„Żółta” – https://mapa-turystyczna.pl/route/rikg
„Papieska” – https://mapa-turystyczna.pl/route/3d2

2

Początek dnia nie zachęcał do wędrówki – było mglisto, szaro i mokro, ale przecież w górach nie pogoda jest najważniejsza, lecz towarzystwo, a to na Eskapadach zawsze jest świetne. Tak więc ruszyliśmy żwawo ku schronisku na Turbaczu. Szło nam się tym przyjemniej, że wkrótce również pogoda zaczęła się poprawiać i na Turbacz dochodziliśmy już w pięknym jesiennym słońcu. Jak łatwo zauważyć, nasze trasy miały różne długości, więc też dotarliśmy do schroniska o różnych porach – pierwsza grupa zameldowała się na obiedzie późnym popołudniem, zaś ostatnia już grubo po zmroku. Dzień zakończyliśmy wspólnym śpiewograniem oraz kominkiem, na którym oprócz wspomnień z minionego dnia wymieniliśmy wspomnienia z poprzednich Eskapad.

12

Niedzielny poranek również rozpoczęliśmy wcześnie – o 6:00 wstaliśmy, by uczestniczyć w Warcie Strażniczej. Nazwa ta nawiązuje do idei strażników poranka z przemówienia Jana Pawła II wypowiedzianych na Tor Vergata w sierpniu 2000 roku:

Widzę w was „strażników poranka” (Iz 21, 11-12) o świcie tego trzeciego tysiąclecia. (…) Dziś przybyliście tutaj, by potwierdzić, że w nowym stuleciu nie dacie się użyć jako narzędzia przemocy i zniszczenia. Bronić będziecie pokoju, płacąc za to własnym życiem, jeśli będzie trzeba. Nie pogodzicie się ze światem, w którym inne istoty ludzkie umierają z głodu, pozostają analfabetami, nie mają pracy. Będziecie bronić życia w każdej chwili jego ziemskiego rozwoju. Będziecie się starali ze wszystkich sił czynić tę ziemię coraz bardziej nadającą się do zamieszkiwania dla wszystkich.

Tak więc chcąc „czynić ziemię coraz bardziej nadającą się do zamieszkiwania dla wszystkich” każdy i każda z nas stara się pracować nad sobą. Jednym z elementów takiej pracy są właśnie odbywające się co kwartał Warty Strażnicze, w trakcie których dzielimy się naszymi nowymi postanowieniami i tym, jak nam poszło z poprzednimi.

4

Po zakończeniu Warty i pamiątkowym wspólnym zdjęciu na tle Tatr zjedliśmy szybkie śniadanie i zeszliśmy do miejscowości Koninki na mszę świętą. Po niej zaś, cóż, „przyszedł rozstań czas” – zakończyliśmy Eskapadę apelem, wróciliśmy do Krakowa, a stamtąd już każdy do swojego domu.

7

Nie zapomnieliśmy także o zadaniu, jakie sobie postawiliśmy – rozmowie o naszych kanapowych słabostkach i o tym, jak możemy z nimi walczyć. Oczywiście nie można tu przytoczyć wszystkich naszych rozważań i postanowień, bo większość z nich miała bardzo osobisty charakter, ale nie pomylę się chyba, jeśli napiszę, że da się je zebrać w jednym ogólnym stwierdzeniu. Każdy z nas musi szukać własnej drogi przełamywania rutyny i wychodzenia do innych. Ale jednocześnie każdy z nas potrzebuje czasem dobrej kompanii, by zmotywowała go do ruszenia się z kanapy i wyjścia z domu. I jeśli jeszcze wam takiej brakuje, możecie do nas dołączyć!

phm. Sławomir Żołnierczyk HR
szef Wydziału Harcerzy Starszych

Czym jest Harcerstwo Starsze? Otóż inaczej niż większości się wydaje harcerką/harcerzem można być (a nawet zostać nie mając wcześniej nic wspólnego), nie tylko w podstawówce, ale na każdym etapie życia. Harcerstwo Starsze skupia młodych dorosłych zarówno należących wcześniej do Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, jak i tych, którzy nie mieli do tej pory z nim styczności (znany nam rekordzista miał ponad 40 lat, kiedy pierwszy raz włożył mundur). Misją naszego ruchu jest tworzenie wspólnoty ludzi żyjących chrześcijańskimi wartościami i wspierających się wzajemnie w pracy nad sobą i służbie bliźnim. I chociaż taka definicja pasuje do setek różnorakich ruchów młodzieżowych, to jest jeszcze jedna rzecz, która różni nas od nich diametralnie. To przygoda, a zarazem wyzwanie, to próba i jednocześnie pokonanie swoich ograniczeń. Wszystko to zawiera się w jednym krótkim słowie „harc” od którego harcerze wzięli swoją nazwę.

Eskapada zaś jest jednym z organizowanych przez nas corocznie wydarzeń, będącym okazją do spotkania starych znajomych i wspólnej wędrówki, ale także głębszych przemyśleń i szczerych rozmów na ważne tematy. W tym roku takim tematem było właśnie wspomniane już wstawanie z kanapy.