W górę Wisły! – relacja z II spotkania Kursu Harcmistrzyń „W góry/ę”

W GÓRY/Ę WISŁY

Z górzystych okolic Tylmanowej Kurs Harcmistrzyń „W GÓRY/Ę”, przeniósł się do miejskiej dżungli. Od 30 września do 2 października gościłyśmy w stolicy. W nocy z piątku na sobotę zostałyśmy ugoszczone w domach warszawskich instruktorek, gdzie przy kolacji mogłyśmy wymienić się doświadczeniami. Dziękujemy Wam za otworzenie przed nami drzwi swoich domów!

W sobotę pochylałyśmy się nad ideą stopnia Harcerki Rzeczypospolitej oraz promowaniem wizerunku ZHR-u w otaczającym nas świecie.

kurs-hm-w-gory_e-warszawa-30-09-2-10-82

Wieczór spędzony wspólnie z Kursem Harcmistrzyń „Biała i czarna” był magiczny. Wyobraźcie sobie cztery drewniane łodzie sunące w GÓRY/Ę Wisły. Na każdej z nich poza kapitanem i połączonymi składami obu kursów harcmistrzyń, gość specjalny – naczelniczka harcerek. W tę ciepłą noc łagodne fale rozbijały się o dziób, a w tle majaczyły światła Warszawy.

kurs-hm-w-gory_e-warszawa-30-09-2-10-46

U celu tej wodnej wędrówki czekało ognisko, przy którym spotkały się trzy pokolenia Organizacji Harcerek: te, które przewodziły – członkinie Kręgu Anonimowych Harcerek, byłe instruktorki; te, które przewodzą – aktualny skład Głównej Kwatery Harcerek; te, które będą przewodzić – instruktorki dążące do miana harcmistrzyni.

kurs-hm-w-gory_e-warszawa-30-09-2-10-50

W niedzielę przy długim stole konferencyjnym, w lustrzanej sali „Domu Wspólnoty Polskiej” na Krakowskim Przedmieściu rozgorzały dyskusje między uczestniczkami obu kursów. W trzech zespołach próbowałyśmy określić swoją rolę we wspieraniu rozwoju instruktorek. Patrzyłyśmy na tę misję z punktu widzenia komendantek chorągwi, szkół i komisji instruktorskich. Wnioski były dla wielu z nas odkrywcze i miejmy nadzieję, przełożą się na zmiany w tegorocznych działaniach chorągwi, SI i KI. Wyglądajcie efektów w swoich środowiskach!

kurs-hm-w-gory_e-warszawa-30-09-2-10-95

Uczciłyśmy Dzień Polskiej Harcerki, uczestnicząc we Mszy Świętej i zawiązując krąg pod tablicą z Prawem i Przyrzeczeniem harcerskim. Miejsce wmurowania tablicy w ścianę Kościoła św. Marcina jest szczególne dla środowiska warszawskiego. Tam w pierwszych latach działania ZHR-u miały miejsce nadania stopni HR, podharcmistrzowskich i harcmistrzowskich.

kurs-hm-w-gory_e-warszawa-30-09-2-10-92

Ten etap naszego kształcenia dobiegł końca. Nie rozstajemy się jednak na długo, ponieważ do lutego będą trwały przygotowania naszego zadania dla Organizacji. „zajawka” i pierwsze szczegóły ukażą się na Konferencji Organizacji Harcerek w Lublinie. Podharcmistrzynie i harcmistrzynie! Przybywajcie na krótkie spotkanie w trakcie konferencji!

phm. Anna Tumidajewicz
Uczestniczka Kursu Harcmistrzyń „W GÓRY/Ę”