Życiu trzeba gór nadawać kształt! – Relacja z Kursu Harcmistrzyń „W góry/ę”

Życiu trzeba gór nadawać kształt!

Nie pomyślałabym, że ten cytat, stanowiący niegdyś myśl przewodnią kursu przewodniczek, w którym uczestniczyłam, powróci do mnie 7 lat później i to ze zdwojoną siłą. A to wszystko za sprawą Kursu Harcmistrzyń „W góry/ę” , którego pierwsza część odbyła się w dniach 27 -31 sierpnia 2016 w Beskidzie Sądeckim.

Pierwsze dni upłynęły pod znakiem wspólnej wędrówki. Był to czas na poznanie się, odkrycie swoich umiejętności i pasji. Dzięki temu na początku wędrówki otrzymałyśmy między innymi dawkę cennych ćwiczeń rozciągających mięśnie, a w jej trakcie mogłyśmy dowiedzieć się nieco więcej o otaczającej nas przyrodzie.

Pierwszym sprawdzianem naszej współpracy jako grupy był obiad, jednakże bardzo szybko okazało się, że nie będzie z tym większych problemów. Wspólne szukanie strumienia, miejsca do rozpalenia ogniska, szybki podział na ekipę od jedzenia i ekipę od konstrukcji kuchni polowej – to napawało optymizmem! Efektem zaś było risotto, które pozostanie na długo w naszej pamięci (w szczególności fakt, że trzeba je często mieszać).

kurs-hm-2016-25

 

Punktem kulminacyjnym naszej wędrówki była z pewnością noc spędzona w warunkach biwakowych, na szczycie Błyszcza, gdzie pomimo późnej pory w błyskawicznym tempie, wśród rosnących drzew rozpięłyśmy kilkanaście hamaków. Dla większości z nas było to całkiem nowe doświadczenie i perspektywa spędzenia nocy w takiej scenerii wzbudzała dużo emocji. Nie każda może jednak pochwalić się w pełni przespaną nocą – dla części z nas było to spowodowane chęcią przywitania słońca, dla innych było związane z wizytą tajemniczego Koziołka. 🙂

kurs-hm-2016-32

Nasza wędrówka kończyła się w Tylmanowej, gdzie spędziłyśmy pozostałe dni. Podczas wielu zajęć m. in. o celach chorągwi, kształceniu, opiekunkach prób, rozmowach na trudne tematy, a także zadań Naczelnictwa miałyśmy okazję przede wszystkim do dyskusji i przekazania jak to wygląda w naszych środowiskach.

Doceniamy gotowość prowadzących do przyjazdu (nieraz z drugiego końca Polski!) i podzielenia się z nami swoimi doświadczeniami. Dużo nowej wiedzy dostarczyła nam z pewnością opowieść Marioli i Wojciecha Hausnerów o początkach powstawania ZHR-u.

kurs-hm-2016-88

Szczególne było dla nas również spotkanie z małżeństwem Pulikowskich, którzy podzielili się z nami swoimi wspomnieniami z udziału w Synodzie o Rodzinie, a także dostarczyli kilku cennych rad w kwestii relacji małżeńskich, a także ogólnie między kobietami i mężczyznami. Spotkanie wzbudziło na tyle dużo emocji, że było przedmiotem dyskusji także następnego dnia.

Zmierzając do podsumowania:

Te kilka dni były przede wszystkim czasem inspiracji (każda z nas miała okazję podzielić się czymś, co działa w jej środowisku a w innych nie), poznania różnorodności naszych środowisk, spojrzenia na problemy z innej perspektywy, której dostarczałyśmy sobie nawzajem. I choć było nas niewiele (11 osób), to może właśnie to pozwoliło każdej z nas czuć się tam wyjątkowo.

Czymś niezwykłym była na pewno wspólnota, która pojawiła się w sposób całkowicie naturalny. Jej powstaniu pomogły z pewnością warunki w jakich ze sobą przebywałyśmy, bliskość natury, wspólny cel, dla którego jesteśmy właśnie tutaj. Chyba żadna z nas nie oczekiwała, że wszystko będzie działo się szczegółowo według planu. Pozwoliłyśmy, aby nasze potrzeby wzięły górę – dziękujemy Agacie, Kasiom i Justynie, że na to przyzwoliły. 🙂

Oczywiście każda z nas zaspokoiła swoje potrzeby w większym lub mniejszych stopniu (co było tematem codziennych podsumowań). I choć nie rozwiązałyśmy wszystkich naszych rozterek i nie otrzymałyśmy odpowiedzi na często padające pytanie „Dlaczego, choć czegoś się nie robi to i tak się dzieje?”, to nie przejmujemy się  tym, bo przed nami jeszcze drugie spotkanie kursowe, a także zadanie grupowe, które będą okazją zarówno do dalszej dyskusji, ale przede wszystkim do poznania się przez działanie.

 kurs-hm-2016-106

 Nasze przeżycia zostały uwiecznione również w postaci relacji fotograficznej, do której obejrzenia gorąco zachęcamy!

 phm. Ania Sutkowska HR

Author: GKHek

Share This Post On
Share This