Nowy Regulamin Mundurowy!

Druhny, zapraszamy do zapoznania się z nowym Regulaminem Mundurowym Organizacji Harcerek ZHR. Mamy nadzieję, że spełni on Wasze oczekiwania.

Regulamin mundurowy Organizacji Harcerek ZHR

Jak wprowadzić regulamin mundurowy w życie?

Z częścią będzie łatwo

Jest wiele zapisów, które z marszu mogą zacząć funkcjonować. W niektórych środowiska już funkcjonują.  M.in. jednolitość nakrycia głowy w jednostkach,  ciemne okrycia wierzchnie, trekkingi jako buty mundurowe. Te zmiany nie wymagają dużych nakładów organizacyjnych i finansowych, jedynie dobrej woli.

Elementy regulaminu

Założenia:

Zadania wstępne:

Pozostałe elementy umundurowania (nakrycia głowy, getry i wywijki, pas, obuwie)

Drużynowe znają zasady, wprowadzają je w drużynach korzystając z zasobów dostępnych.

– regulamin dostępny na stronie OHek
– wszystkie instruktorki dostają informacje o wejściu nowego regulamin

– instruktorki ochoczo zmieniają na wstępie pewne przyzwyczajenia

Elementy cywilne umundurowania (okrycia wierzchnie)

Dodatki i makijaż

Drużynowe znają zasady, wprowadzają je w drużynach poprzez przykład własny, zajęcia.

Z częścią trochę trudniej

Największe trudności będą przy ujednoliceniu munduru harcerskiego. Na ten moment (koniec marca 2016 r.) nie wprowadzamy centralnej dystrybucji mundurów. GK przygotowuje się do tego, sprawdza najlepsze opcje tak aby rekomendowany krój był w składnicach dostępny.

Drużyny mogą same szyć mundury. Najważniejsze jest aby były zgodne z regulaminem (odpowiedni krój i kolor). Oczywiście rekomendowany krój jest wskazany ale jak widać w regulaminie dopuszczalne są inne warianty (spódnic) niż ten rekomendowany.

Kwestia kolorów

Kolory skrajne (wytyczające ramy) podane są w kilku skalach kolorystycznych. Warto przed podjęciem decyzji o zakupie materiału sięgnąć do różnych skal, najlepiej nie tylko na ekranie komputerowym ale i w drukarni/sklepie z farbami na wzornikach. W branży tekstylnej (hurtownie materiału itp.) najbardziej znana jest skala NSC .

Tutaj strona, która potrafi przenosić kolory ze skali na skalę: http://www.e-paint.co.uk/Colour_alternatives.asp

Najważniejsza jest jednolitość w jednostkach, zdrowy rozsądek i pokora. Przyjęte zmiany były długo i solidnie wypracowywane!

phm. Dorota Kosińska HR
Szefowa Zespołu ds. zmiany regulaminu mundurowaego

reforma_mundurowa w pigułce_graf (3)