Dzień Polskiej Harcerki w Lubelskiej Chorągwi Harcerek

Harcerki opanowały Lublin!

535 osób! Tyle harcerek zgłosiło się na tegoroczną zbiórkę kategoryzacyjną Lubelskiej Chorągwi Harcerek. Cel zbiórki? – Spotkać się, poznać, zintegrować, ogłosić wyniki kategoryzacji i oczywiście pokazać harcerkom z całej Lubelszczyzny nasze kochane miasto i lubelskie legendy. Warto wspomnieć, że w tym roku zbiórka odbyła się w dniu Polskiej Harcerki, co było kolejną okazją do radosnego świętowania.

4 października tuż przed godziną 9:00 w okolicach Zamku Lubelskiego robiło się szaro i to nie ze względu na pogodę, która wybornie nam dopisała tego dnia, ale z powodu zjeżdżających się ze wszystkich stron druhen z Lubelskiej Chorągwi Harcerek.

DSC_0942

Przyszedł czas na rozpoczęcie zbiórki i szybki podział: instruktorki, drużynowe, wędrowniczki, harcerki i zuchenki – dla każdej z tych grup przygotowany został osobny program. Harcerki i zuchenki wyruszyły na spotkanie z żywymi legendami Lublina. Wędrowniczki miały wyjątkowe zadanie: najpierw odwiedziły Muzeum Pod Zegarem, a następnie koordynowały mały happening z okazji Dania Polskiej Harcerki – zachęcały przechodniów do zrobienia sobie zdjęcia pod Ratuszem z harcerskim banerem oraz rozdawały karteczki z motywującymi cytatami. Instruktorki w tym czasie przeżywały jeszcze jedno święto tego dnia: zobowiązane instruktorskie złożyła Aleksandra Kołodyńska oraz Joanna Stasiak, a Sylwii Oleszczuk zostały nadane barwy podharcmistrzyni!

DSC_0007

Powróćmy jednak do gry naszych harcerek i zuchenek. Nagrodą za dotarcie do legend była możliwość zwiedzenia wybranego miejsca, zabytku w Lublinie. Druhny miały okazję między innymi wejść na Wieżę Trynitarską, Basztę na Zamku, Bramę Krakowską czy też zwiedzić Piwnicę pod Fortuną. W międzyczasie wszystkie uczestniczki zjadły obiad, a o godzinie 14:00 w pełnej gotowości stawiłyśmy się na corocznej Mszy świętej wszystkich organizacji harcerskich z Lublina u oo. Dominikanów, która otwiera rok pracy harcerskiej.

DSC_1013

Po Mszy świętej i wspólnym kręgu wszystkich harcerek i harcerzy drużyny przemaszerowały uliczkami Starego Miasta na dziedziniec Zamku Lubelskiego, gdzie odbył się apel oraz zostały ogłoszone wyniki kategoryzacji, na co wszyscy czekali. Na zakończenie zbiórki zrobiłyśmy sobie wspólne zdjęcie, na którym widać, jak było nas dużo.

pwd. Katarzyna Myszka wędr.

DSC_0257

zdjęcia: Aleksandra Maj, Karolina Denisiuk