Zlot Zuchmistrzowski „Morze Inspiracji” – relacja

W dniach 10-12 października 2014 roku w Gdyni odbył się XVIII Zlot Zuchmistrzowski „Morze Inspiracji” zorganizowany przez środowisko zuchmistrzowskie Okręgu Pomorskiego.

1475936_429135057234601_4628734618983371438_n

Zjechało na niego 150 harcerek i harcerzy z całej Polski, zaś przy organizacji uczestniczyło 24 zuchmistrzynie i zuchmistrzów z Pomorza. Z poszczególnych środowisk Organizacji Harcerek przyjechały następujące reprezentacje:

• Dolnośląska Chorągiew Harcerek: 10 zuchmistrzyń,
  • Górnośląska Chorągiew Harcerek: 2 zuchmistrzynie,
  • Kujawsko-Pomorska Chorągiew Harcerek: 6 zuchmistrzyń,
  • Lubelska Chorągiew Harcerek: 8 zuchmistrzyń,
  • Łódzka Chorągiew Harcerek: 13 zuchmistrzyń,
  • Małopolska Chorągiew Harcerek: 10 zuchmistrzyń,
  • Mazowiecka Chorągiew Harcerek: 18 zuchmistrzyń,
  • Wielkopolska Chorągiew Harcerek: 26 zuchmistrzyń,
  • Pomorska Chorągiew Harcerek: 15 zuchmistrzyń,
  • oraz szefowa wydziału zuchowego hm. Ania Sampolska-Wiśnioch i Naczelniczka Harcerek hm. Kasia Bieroń.

Myślą przewodnią zlotu była inspiracja miastem. Każdy z nas jest nierozerwalnie związany z jakimś miastem, żyje w jakiejś miejscowości, ma swoje miejsce na Ziemi. Często chodząc utartymi ścieżkami nie zauważamy, ile nasze otoczenie stwarza możliwości do wykorzystania w pracy zuchmistrzowskiej. Organizatorzy postanowili pokazać, ile inspiracji możecie znaleźć w swoich miastach na przykładzie tego, co oni czerpią z Gdyni, bo w każdej miejscowości można znaleźć lub samemu stworzyć miejsca nietypowych działalności, które dają energię.

20141011_080513

Zlot rozpoczął się w piątek grą miejską przygotowaną dla wszystkich uczestników, którzy przybyli jako pierwsi. Po grze była oczywiście możliwość spotkania się ze starymi znajomymi w zlotowej kawiarence i czekania na resztę grona zjeżdżającego się przez całą noc, gdyż najbardziej intensywny program miał się rozpocząć w sobotę.

Sobota powitała nas szarością i mżawką. Po szybkim apelu każdy z uczestników udał się do swojego opiekuna warsztatów lub gry i podążył na wybraną przed zlotem ścieżkę.

Uczestnicy mieli możliwość zainspirować się podczas warsztatów:

• Inspiruj się ruchem i zdrowiem podczas zajęcia ze squash lub rugby.
  • Inspiruj się historią morskiego oręża, czyli zwiedzanie okrętu – muzeum ORP Błyskawica – jednego z kilku polskich niszczycieli operujących w czasie II Wojny Światowej.
  • Inspiruj się tajemniczą przestrzenią, czyli zajęcia eksploracyjne w miejsca niedostępne na co dzień, dla każdego takich jak zbiorniki paliwowe i schrony.
  • Inspiruj się improwizacją, to co każdy czasami musi zrobić na zbiórce – sztuka improwizacji.
  • Inspiruj się podróżą, czyli jak zrobić to tanio, a niekoniecznie z czegoś rezygnować.
  • Inspiruj się aktywnym zwiedzaniem, gdzie uczestnicy mieli możliwość poszukiwania gdyńskich wyjątkowych skrzynek geokesz.
  • Inspiruj się gdyńskim modernizmem, czyli poznanie perełek gdyńskich modernizmu, które zmieniły oblicze architektury w czasie dwudziestolecia międzywojennego!
  • Inspiruj się kulturą zza kulis było wyprawą do wnętrza i za kulisy największego w Polsce Teatru Muzycznego!
  • Inspiruj się rekonstrukcją z Chorągwią Jakuba Wejhera. Członkowie Chorągwi Jakuba Wejhera, którzy rekonstruują rotę piechoty polskiej z XVIIwieku pokazali nie tylko jak się walczy szablą bojową, ale również jak się ładuje i strzela z rusznicy czy muszkietu!
  • Spotkanie z samorządowcami z Gdyni – jak współpracować z samorządem? Zajęcia tylko dla instruktorów.

20141011_080821

Równolegle w Centrum Nauki Experyment toczyła się gra o losy świata, ponieważ każdy referat miał za zadanie zbudować Generator Życia korzystając z eksponatów udostępnionych w obiekcie. Z zadaniem w OH-ek najlepiej poradził sobie referat Lubelskiej Chorągwi Harcerek zdobywając 237 punktów. Reszta ekip zdobyła kolejno: referat Kujawsko-Pomorskiej ChH 190pkt, referat Łódzkiej ChH 185 pkt, referat Dolnośląskiej ChH 174 pkt, referat Wielkopolskiej ChH 127 pkt, referat Mazowieckiej ChH 109 pkt i referat Małopolskiej ChH 85,5 pkt.

Po warsztatach i grze zuchmistrzynie czekała jeszcze jedna aktywność, a mianowicie zajęcia z szefową wydziału ds. zuchów hm. Anią Sampolską-Wiśnioch, które odbyły się przy ognisku na Polance Redłowskiej.

Mimo, że dzień był niesamowicie aktywny i przez pogodę odrobinę męczący, wiele uczestniczek miało siły, by znów zasiąść w kawiarence i porozmawiać ze swoimi rówieśnikami z całej Polski.

Niedziela rano była czasem na spakowanie się oraz wspólne udanie się na mszę harcerską w pobliskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie mszę odprawił duszpasterz gdyńskich harcerzy ks. Andrzej.

Apel kończący zlot odbył się już w okrojonym składzie, gdyż część z uczestników wyruszyła w podróż do domu.

20141011_081926_4

Podczas zlotu prowadzona była punktacja referatów. Punkty można było zdobyć za rzetelność zgłoszeń, czyli ile osób się zgłosiło, a ile faktycznie przyjechało, terminowość zgłoszeń i wpłat zaliczek, liczba reprezentacji z chorągwi, porządek w salach, gotowość na zbiórkach, umundurowanie referatu, grę sobotnią.

Wyróżnienie za rzetelność oraz terminowość zgłoszeń w Organizacji Harcerek otrzymał Kujawsko-Pomorski Referat Zuchowy, zaś wyróżnienie za umundurowanie całego referatu otrzymuje Wielkopolski Referat Zuchowy. Natomiast całą punktacje zlotową  w Organizacji Harcerek wygrał Łódzki Referat Zuchowy „Zaczarowane Źródło.

Cały zlot przygotowywały intensywnie przez ostatnie pół roku (a w zasadzie od poprzedniego zlotu) kadra w składzie:

• komendantka: phm. Dorota Wilk
  • wicekomendantka: hm. Kamila Połomska