Startówka Pomorskiej Chorągwi Harcerek

Słonecznego poranka czwartego października drużyny z Pomorskiej Chorągwi Harcerek „Matecznik” zebrały się na boisku przy SP1 w Sopocie, by wspólnie odkrywać życie w PRL-u.

IMG_4035

Drużynowe na wstępie dostały „goździkowe teczki” z pakietami, które pozwoliły na wtajemniczenie we wszystkie rozległe reguły gry. Rozległe? O taak! Wiele się działo, jak na dobrą grę ekonomiczną przystało. By zbierać PRL-owskie pieniądze trzeba było stawiać się na punktach osobowych w wyznaczonych miejscach i godzinach, szukać dobrze schowanych kopert z różnorodnymi pytaniami (pamiętajcie: jeżeli ktosie skaczą ze spadochronu i ważą 60, 80 czy 100 kg, to i tak pierwszymi ludźmi na ziemi byli Adam i Ewa), łapać listonoszy i pilnować 20-minutowych miesięcy z bonusami. Dużo tego było, i co najpiękniejsze, były różne stopnie trudności, co skutkowało tym, że każdy, naprawdę KAŻDY miał co robić. Każda dusza mogła się wykazać (gra toczyła się zastępami, które działały na korzyść drużyny): kadra rozdzieleniem zadań dla zastępów, zastępowe byciem głową dla swoich harcerek, a te najmniejsze rozdawały promienie uśmiechy i udzielały wszelkiej pomocy! Zaskakujące, ile można się nauczyć od młodszych harcerek myśląc, że to je się uczy!

IMG_4063

Gra była tak skomponowana, że KAŻDY, mały czy duży, mógł popaść w syndrom szczęśliwego uczestnika. Apogeum zostało osiągnięte przy kupowaniu za zdobyte pieniądze składników (UWAGA!) w dobrze zaopatrzonym, jak na PRL, sklepie: żurku, pierogów czy też andrutów. Kiedy czas gotowania dobiegł końca, zebrało się jury, które oceniało nasze dania.

IMG_4080

Z pewnością wszystko było smaczne, bo przecież każdy włożył w to dużo wysiłku i dobrej zabawy! Żelazna zasada brzmi „przez żołądek do serca”, dlatego też ta gra będzie długo wspominana, a kolejne zbiórki chorągwi wyczekiwane z radością!

Smaki PRL-u najlepiej odkryła 17 Gdańska Drużyna Harcerek „Łąka” im. Joanny Skwarczyńskiej, tuż za nią była 4 Gdyńska Drużyna Harcerek „Czarna Czwórka”, a na trzecim miejscu uplasowała się 52 Gdyńska Drużyna Harcerek „Rzeka” im. Elżbiety Zawackiej.

pwd. Jadwiga Lis wędr.

IMG_4084