Dzień Polskiej Harcerki na Mazowszu

15780_636146903160596_2267123949196423851_n962 wędrowniczki, harcerki i zuchenki Mazowieckiej Chorągwi Harcerek stawiły się na grze w Dniu Polskiej Harcerki. Były rozmowy z turystami, chodzenie na szczudłach i kurs praskiej gwary…

Pierwsza niedziela października to dla nas tradycyjnie okazja do oficjalnego przyznania mian i wspólnego rozpoczęcia roku harcerskiego. Po Mszy św. w kościele pw. św. Jacka referaty ruszyły na swoje gry…

 

Zuchenki:
Referat Zuchowy „Dzika Róża” gościł w Warszawie turystów z różnych krajów świata. Opowiadałyśmy im o legendach warszawskich oraz o miejscach znajdujących się na Starym Mieście. Turyści natomiast chcieli przybliżyć nam tradycje i ciekawostki z miejsc, z których pochodzili. Zdobyłyśmy wiedzę na temat całego świata! Wiemy np., jakie te kraje mają flagi, gdzie leżą…
Za nasze zaangażowanie i pomoc turystom zdobyłyśmy także sprawność „Turystka”.

Rywalizację wygrała 32 Mazowiecka Gromada Zuchenek „Driady z Szepczącego Lasu”.

pwd. Agnieszka Dubel wędr.
komendantka gry dla zuchenek

zuchy2
Harcerki:
W tym roku, tak jak w latach poprzednich, każda drużyna szła na jeden punkt i tam brała udział w grze przygotowanej przez punktową. Było zabawnie i dziwacznie – dziewczyny mogły same przekonać się, jak się jeździ na jednokołowym rowerku, chodzi na szczudłach czy skręca zwierzęta z balonów, bo tematyką całej gry był cyrk. W ramach tej tematyki każda drużyna mogła zgłębić trochę inne zagadnienie – od zarządzania, przez reklamę, teatr, aż po życie zwierząt. Po grze i przed apelem harcerki dostały nosy klaunów i mogły wziąć udział w teatrze improwizowanym, zrobić sobie unikalne zdjęcia ze srebrnym sznurem czy nauczyć się robić wielkie bańki mydlane.

Rywalizację wygrał Warszawski Hufiec Harcerek „Prawy Brzeg”.

pwd. Karolina Wyczółkowska wędr.
komendantka gry dla harcerek

harcerki

Wędrowniczki:
Podczas swojej gry wędrowniczki miały okazję przekonać się, że nie taka Praga straszna, jak ją malują, i zapoznać się z jej artystyczną, nietuzinkową duszą. Na poszczególnych punktach patrole m.in. uczyły się rysunku, szkicując katedrę św. Michała Archanioła i św. Floriana, poznawały praską gwarę pod okiem specjalisty – Przemka Śmiecha, odkrywały historię ul. Ząbkowskiej ukrytą w fotografiach i zapoznawały się z religią prawosławną w cieniu cerkwi pw. św. Marii Magdaleny.

Gra była odkrywcza nie tylko dla wędrowniczek spod Warszawy, ale i dla mieszkanek stolicy, które rzeczywiście nieczęsto zapuszczały się w te rejony. Przynajmniej dotychczas, bo po słonecznej niedzieli na Pradze możemy mieć nadzieję, że wędrowniczki bardziej przychylnym okiem będą teraz patrzeć na rozkwitającą wschodnią część miasta.

Rywalizację wygrała 145 próbna Warszawska Drużyna Wędrowniczek „Podniebny szlak”.

pwd. Zuzanna Wojnarowska wędr.,
komendantka gry dla wędrowniczek

 wedrowniczki

Instruktorki:

Spotkanie dla byłych i wciąż działających instruktorek zaczęłyśmy tradycyjnie od Mszy świętej z Wędrowniczkami po Zachodnim Stoku w kościele Świętego Marcina przy ulicy Piwnej. Po niej w Cafe Niezależna Ania Kania-Ptaszek i Agnieszka Ogrodowczyk – komendantki mazowieckich chorągwi ZHR i ZHP 18, które na początku lat 90. istniały w Warszawie równolegle – opowiedziały o powstaniu naszej chorągwi. Były wspominki, kroniki, zdjęcia, tort różany i przyjazne twarze.

instruktorki2
Apel chorągwi:
Zbiórkę chorągwi zakończyłyśmy wspólnym apelem. Pwd. Karolina Warowny, koordynatorka obchodów, zameldowała komendantce chorągwi 962 wędrowniczki, harcerki i zuchenki.

Oto najlepsze z nich:

Miano gromady Tęczowej za rok harcerski 2013/14 otrzymały:
32 Mazowiecka Gromada Zuchenek „Pszczółki z Krainy Słońca”
301 Warszawska Gromada Zuchenek „Włóczykije z Krainy Legend”
1001 Warszawska Gromada Zuchenek „Kraina Tęczy”
337 Warszawska Gromada Zuchenek „Kraina Hesperii”
169 Warszawska Gromada Zuchenek „Mieszkańcy Tęczowej Doliny”

Miano drużyny Złotej Koniczynki za rok harcerski 2013/14 otrzymały:
4 Mazowiecka Drużyna Harcerek „Połoniny” im. Haliny Konopackiej
7 Mazowiecka Drużyna Harcerek „Astry” im. Ewy Krauze

Miano drużyny Czerwonego Płomienia za rok harcerski 2013/14 otrzymały:
265 Warszawska Drużyna Wędrowniczek „Czarnohora” im Karoliny Lanckorońskiej
80 Warszawska Drużyna Wędrowniczek „Ostoja”
apel2

 

Author: GKHek

Share This Post On
Share This