Spotkanie Głównej Kwatery Harcerek z Komendą Mazowieckiej Chorągwi Harcerek

10341832_1404898959789659_788510110853585067_nKto? Komenda Mazowieckiej Chorągwi Harcerek oraz delegacja Głównej Kwatery Harcerek

Gdzie? Pionki

Kiedy? 31 maja 2014 – Zlot Mazowieckiej Chorągwi Harcerek, Puszczańskie Harce

Po co? By rozmawiać, inspirować, dzielić się doświadczeniami, spędzać wspólnie czas, działać, tworzyć, wzmacniać więzy, szukać przyjaciół, pomagać, podejmować wyzwania, rozwiązywać problemy, podsumowywać i snuć plany na przyszłość.

DSC_0096

Podczas Zlotu Mazowieckiej Chorągwi Harcerek, który odbył się przy okazji 32. Puszczańskich Harców, instruktorki komendy najliczniejszej w Polsce Chorągwi spotkały się z delegacją Głównej Kwatery Harcerek.

Co z tego wynikło?

IMG_2986Naczelniczka hm. Katarzyna Bieroń

Niewątpliwie każde takie spotkanie niesie ze sobą możliwość wskazania na dotychczasowe niedoskonałości i szukania dla nich rozwiązań, ale także pochwalenia się tym, co najlepsze w danym środowisku.

Przedstawiamy kilka wniosków ze spotkania:

Harcerki są zmotywowane do otwierania stopni instruktorskich i podejmowania się służby, natomiast obecne instruktorki coraz częściej i coraz chętniej podejmują się zdobywania wyższych stopni instruktorskich – podharcmistrzyni i harcmistrzyni i tym samym działań na forum hufców, Chorągwi i Organizacji. W tym roku w kursie harcmistrzyń chce wziąć udział 11 mazowieckich podharcmistrzyń.

Harcerki i instruktorki chętniej biorą udział w kursach, które stały się bardziej atrakcyjne, wyczynowe, aktywne, puszczańskie. Kadra kursów instruktorskich postawiła na wędrówkę i ten patent sprawdził się doskonale. Ta forma pracy pomaga zacieśniać więzy i daje dużo satysfakcji.

–  Pozostając w temacie wędrówek – instruktorki Mazowieckiej Chorągwi Harcerek zauważyły rozwój pionu wędrowniczego w swoich środowiskach. Drużyn wędrowniczek jest więcej, a w tych drużynach znalazły swoje miejsce aktywne, zmotywowane harcerki. Niewątpliwie do tego stanu rzeczy przyczyniła się referentka, która starała się budować więzi z drużynowymi.

– Mazowiecka Chorągiew może także poszczycić się swoim cyklicznym wydarzeniem – Zlotem Świętej Kingi, który w tym roku odbył się wspólnie z Puszczańskimi Harcami. Biwakowa forma zlotu pod namiotami niewątpliwie należy do zalet, jakie chcemy propagować w Organizacji. W tym roku wzięło w nim udział ponad 350 zuchenek, harcerek, wędrowniczek i instruktorek!

– Inspiracją, którą Mazowiecka Chorągiew Harcerek może podzielić się z innymi środowiskami jest powstanie zespołu ds. organizacyjnych. Jest to pomysł na bank służby, gdzie pole do działania mogą odnaleźć harcerki i instruktorki niezaangażowane bezpośrednio w pracę wychowawczą w drużynach lub gromadach.

IMG_2961

Instruktorki komendy chorągwi podzieliły się także z Główną Kwaterą swoimi wątpliwościami co do spisu oraz wnioskami odnośnie najbliższych priorytetów dla Organizacji. Cenne uwagi niewątpliwie będą procentować w przyszłości nowymi, lepszymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest potrzeba reformy umundurowania – dwie mazowieckie instruktorki podjęły się tego zadania, do połowy sierpnia kompletują zespół z pozostałych chorągwi.

Czy wiesz że w Mazowieckiej Chorągwi Harcerek…

–  jest łącznie 67 jednostek, gdzie 91% to drużyny związkowe?

PróbneZwiązkowe

– w sumie jest 115 przybocznych w 56 drużynach?

Przyboczne

– jest 17 hufców, zaś stopień podharcmistrzyni posiada 53% hufcowych?

Stopnie hufcowych