Relacja z I części Łódzkiego Kursu Podharcmistrzyń „Powidoki”

Powidok - kobieta w oknie 1949Patrząc na obrazy powidokowe Władysława Strzemińskiego, ciężko na pierwszy rzut oka dostrzec przedstawione na nich obiekty czy postaci – wszak powidok to obraz, który powstaje na naszej siatkówce po chwili wpatrywania się w słońce lub też przedmiot który je odbija.
Te fantastyczne kształty o wielu barwach kryją w sobie niezliczoną ilość możliwości – i to właśnie stało się inspiracją dla nazwy Kursu Podharcmistrzyń 2013 „Powidoki – widzieć więcej!” Łódzkiej Chorągwi Harcerek, który rozpoczął się uroczystym ogniskiem już pod koniec sierpnia. Pod czujnym okiem hm. Asi Papieskiej, komendantki kursu, przyszłe podharcmistrzynie z Łodzi i Wrocławia będą starały się zacząć dostrzegać więcej – w otaczającym je świecie i oczywiście w naszej organizacji.

W piątek 25 października do Wiśniowej Góry, niewielkiej podłódzkiej miejscowości, zjechało 11 kursantek, by rozpocząć pierwsze weekendowe spotkanie kursowe. Po apelu powitała nas na uroczystej kolacji komenda ŁCHH-ek, w trakcie której była okazja do zapoznania się
z życiorysem wspomnianego już Władysława Strzemińskiego, wybitnego artysty łódzkiego
i swoistego patrona kursu. Po kolacji miałyśmy szansę poznać jednego z wielu wybitnych gości, którzy zostali zaproszeni do poprowadzenia dla nas zajęć i warsztatów, a był nim o. Adam Szustak, dominikanin znany ze swoich konferencji i kazań dla młodych ludzi, niezwykle popularnych w środowiskach studenckich. Nam mówił o sięganiu w głąb siebie i odnajdywaniu motywacji swych działań – czyli o widzeniu więcej w samym sobieJ. Następnie odbyły się krótkie zajęcia o byciu opiekunką stopni instruktorskich. Dzięki memorom, w krótki i zwięzły sposób dowiedziałyśmy się wielu przydatnych informacji o tym, a zajęcia prowadziła dla nas phm. Magdalena Grochala, która można rzec jest mistrzynią w rozpisywaniu stopni.

IMG_1961IMG_2018

Drugi dzień był równie pełen wrażeń. Wraz z Kursem Podharcmistrzów „Bucze” wzięłyśmy udział w dwóch ciekawych seminariach. Pierwsze dotyczyło ruchów religijnych, sekt i subkultur młodzieżowych, a także wyzwań apologetyki w dzisiejszych czasach, a poprowadził je dla nas

p. Andrzej Wronka.  Drugie warsztaty o kształtowaniu świadomości społecznej przez media i przeróżnych metodach manipulacji przeprowadził dr Rafał Brzeski, wieloletni dziennikarz i korespondent, jeden z wykładowców podziemnego uniwersytetu bł. ks. J. Popiełuszki. Wprowadził nas w tajniki manipulacji w prasie i wyczulił na krytyczność w ich przyjmowaniu.

IMG_1918

Po południu czekała nas niespodzianka – udałyśmy się do Muzeum Sztuki w Łodzi, tzw. ms1, gdzie podziwiałyśmy stworzoną przez Strzemińskiego Salę Neoplastyczną, pełną unistycznych rzeźb i obrazów. Zwiedziłyśmy też wystawę twórców współczesnych, zainspirowanych sztywnymi zasadami neoplastycyzmu. Miałyśmy też szansę „wykazaniu się” – czyli wyrażenia pewnej wybranej przez nas idei w formie bardzo osobliwej – rysunku kaszą gryczaną na podłodze w jednej z sal muzeum. Do tego podjęłyśmy się próby wzajemnej interpretacji naszych dzieł – to było niesamowite! Samym już wieczorem wzięłyśmy udział w nietypowych warsztatach, bo były one o prowadzeniu warsztatów.

IMG_2054

Dnia następnego czyli już ostatniego dnia naszego Powidokowego spotkania od rana sprzątaliśmy szkołę, tak aby zostawić po sobie idealny porządek. Udaliśmy się na mszę świętą do pobliskiej parafii a po niej biegiem wróciliśmy do szkole na kolejne zajęcia. Tym razem dotyczyły one samorządów lokalnych, organizacji społecznych, Kościelnych, funkcji i obszarach stycznych z harcerskim polem działania. Zajęcia prowadził dla nas hm. Michał Stasiak oraz jego pomocnicy. Mieliśmy okazję dowiedzieć się w jaki sposób współpracować z innymi organizacjami, jak sobie radzić z problemami w tej sferze. Po obiedzie przyjechał do nas

ks. Marian Chalecki – salezjanin, który poprowadził dla nas zajęcia o charakterystyce współczesnej młodzieży oraz sytuacji społeczno –  ekonomicznej młodzieży różnych środowiska. Dowiedzieliśmy się jak wychowywać naszych podopiecznych, z jakimi problemami borykają się na co dzień – zobaczyłyśmy więcej w naszych harcerkach. Ostatnimi zajęciami jakie były przewidziane w programie kursy były zajęcia o motywowaniu z hm. Elżbietą Czumą. Zajęcia
te zmotywowały nas jak i pokazały w jaki sposób motywować innych.

Po tych owocnych ok 50 godzinach rozjechałyśmy się do swoich domów naładowane pozytywną energią, z nowymi doświadczeniami jak i znajomościami. W naszym codziennym życiu Widzimy więcej!

Do zobaczenia na szlaku!

pwd. Aleksandra Zjawin

pwd. Wioletta Chałupka

(kursantki kursu phm „Powidoki”)